Dieta mózgu #1 Woda

Mózg jest jednym z najciekawszych i najważniejszych organów w organizmie czlowieka. Jeśli pracuje prawidłowo, człowiek także funkcjonuje bez zarzutu. Jesteśmy tym co jemy, a więc tym samym jest nasz mózg. Jesli chcesz być właścicielem sprawnie działającego mózgu, musisz dostarczyć mu odpowiedniego pożywienia. Z badań wynika, że najskuteczniejszą metodą na usprawnienie działania umysłu jest właściwa dieta.

Mózg w ok. 80% składa się z wody. Jedną z najważniejszych zasad jego prawidłowego odżywiania jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Nawet niewielkie straty wody, mogą doprowadzić do podniesiania poziomu hormonów stresowych, a wielokrotnie powtarzające się tego typu sytuacje mogą skutkować  trwałymi uszkodzeniami mózgu.

Najkorzystniej dla Twojego mózgu będzie, gdy wypijesz ok. 2 litry płynów na dobę, przy czym w przypadku zwiększonego wysiłku umysłowego, ilość ta powinna ulec zwiększeniu.

Jakiego rodzaju napoje wybierać, a jakich unikać? Najlepsza będzie oczywiście zwykła woda, ale równie dobrze sprawdzi się woda z plasterkami cytrusów, rozcienczone wodą soki z owoców oraz różnego rodzaju herbaty ziołowe i owocowe. Na działanie mózgu także korzystnie wpłynie zielona herbata, ponieważ zawiera środki sprzyjające odprężeniu oraz poprawiające czujność. Najlepiej by było gdyby spożywane napoje nie zawierały dodatku cukru, sztucznych słodzików, kofeiny oraz alkoholu. Węglowodany proste bardzo szybko podnoszą poziom cukru we krwi, ale niestety na krótko. Skoki poziomu cukru powodują, szybki nawrót głodu oraz dezorientację, skoki nastrojów, naprzemiennie zastrzyk energii i brak chęci do działania. Słodziki wprowadzają nasz organizm w błąd co skutkuje zaburzeniem pracy układu pokarmowego, a kofeina i alkohol odwadniają, przez co uniemożliwiają dostarczenie mózgowi odpowiedniej ilości wody.

Tak prosty zabieg, jak regularne przyjmowanie płynów, może poprawić Twoją koncentrację, a przez to i efektywność, zniweluje zmęczenie i ospałość oraz po prostu poprawi Twoje samopoczucie, co podniesie jakość Twojego życia. Od dziś zawsze miej przy sobie butelkę wody (przy łóżku, w torebce, plecaku, na biurku – zawsze w zasięgu ręki), a bardzo szybko dostrzeżesz zmianę na lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *